white concrete building with black metal railings

Ha albérletet keresel, akkor bizonyára tudod, hogy nem egyszerű feladat megtalálni az ideális lakást. Nem elég, hogy megfeleljen az igényeidnek és a pénztárcádnak, de még a bérbeadóval és a szerződéssel kapcsolatban is meg kell egyezned. Mielőtt aláírnád a bérleti szerződést, érdemes alaposan átnézned az ingatlant és a dokumentumot, hogy elkerüld a későbbi kellemetlenségeket. Íme néhány tipp, amire érdemes odafigyelned:

  • Az ingatlan állapota: Nézd meg jól az ingatlant, hogy nincsenek-e rajta sérülések, hiányosságok vagy hibák. Ellenőrizd a villany-, víz- és gázvezetékeket, a konnektorokat, a csaptelepeket, a kilincseket, az ablakokat és az ajtókat. Figyelj arra is, hogy nincsen-e penész vagy nedvesség a falakon vagy a mennyezeten. Ha találsz valami problémát, jelezd a bérbeadónak, és kérd meg, hogy javítsa ki mielőtt beköltöznél. Ha nem hajlandó erre, akkor legalább készíts róla fényképet, és jegyezd fel a szerződésbe, hogy ne téged terheljen a felelősség.
  • A bútorok és a berendezés: Ha bútorozott albérletet bérelsz, akkor nézd meg jól a bútorokat és a berendezési tárgyakat is. Ellenőrizd, hogy működnek-e a háztartási gépek, mint például a hűtőszekrény, a mosógép vagy a mikrohullámú sütő. Nézd meg, hogy nincsenek-e szakadtak vagy foltosak az ágyneműk, a függönyök vagy a szőnyegek. Ha találsz valami sérülést vagy hiányt, akkor szintén jelezd a bérbeadónak, és készíts róla fényképet. Ha lehetséges, kérj egy leltárt is arról, hogy milyen bútorokat és berendezési tárgyakat tartalmaz az albérlet.
  • A költségek: Tisztázd le pontosan a bérbeadóval, hogy mennyi lesz a havi bérleti díj és mikor kell fizetned. Érdeklődj arról is, hogy milyen további költségekkel jár az albérlet bérlése, mint például a közüzemi díjak (villany-, víz-, gáz-, csatorna-, szemét-, internet- stb.), a közös költség (ha van ilyen), az ingatlanbiztosítás (ha szükséges), vagy az adók (ha vannak ilyenek). Kérdezd meg azt is, hogy ezeket hogyan kell fizetned: közvetlenül a szolgáltatóknak vagy átutalással a bérbeadónak. Ha van mérőóra az ingatlanban (ami ajánlott), akkor jegyezd fel az állását beköltözéskor és kiköltözéskor is.
  • A kaució: A kaució egy biztosíték arra az esetre, ha valamilyen kár keletkezik az ingatlanban vagy ha nem fizeted be időben a bérleti díjat. A kaució összege általában egy- vagy kéthavi bérleti díjnak felel meg, de ez változhat a bérbeadó és az ingatlan függvényében. A kauciót általában a szerződés aláírásakor kell fizetned a bérbeadónak, és kiköltözéskor visszakapod, ha minden rendben van. Ha nem fizeted be a kauciót, akkor a bérbeadó jogosan visszatarthatja a kulcsokat. Ha viszont be fizeted, akkor kérj róla elismervényt, és írd bele a szerződésbe, hogy milyen feltételek mellett kapod vissza.
  • A szerződés: A szerződés az a dokumentum, amely rögzíti a bérleti jogviszony lényeges feltételeit, mint például a felek nevét és címét, az ingatlan adatait, a bérleti díjat és a fizetés módját, a kaució összegét és visszafizetésének feltételeit, a bérlet időtartamát és felmondási idejét, a felek jogait és kötelezettségeit stb. A szerződést mindkét félnek alá kell írnia, és tanúkkal kell ellátnia. A szerződést érdemes közjegyző előtt kötni, mert így biztosított a jogi érvényessége és végrehajthatósága. Ha nem közjegyző előtt kötöd a szerződést, akkor legalább olvasd el figyelmesen, és ha van benne valami, ami nem tetszik vagy nem értesz, akkor ne írd alá, hanem kérd meg a bérbeadót, hogy módosítsa vagy magyarázza el.

Ezekkel a tippekkel remélhetőleg könnyebben megtalálod az álmaid albérletét, és elkerülöd a későbbi problémákat.

Források:

1: Ezeket a dolgokat ellenőrizd egy albérletben, mielőtt bármit aláírnál!

2: Lakásbérlés és lakáskiadás: ezt kell tudnod, mielőtt aláírod a szerződést!

3: Albérleti szerződés- minden amit tudni kell!

Újdonságok
Mi újság?

Kapcsolódó Blogok

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Légy részese az újdonságoknak!

Newsletter BG